Yönetmelik ve Yönergeler

DİĞER HUSUSLAR

ÖYP araştırma görevlileri;

-14.11.2013 tarihli Yüksek Öğretim Kurulu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar ve

-Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Uygulama Yönergesi’ne tabidir.

ÖYP Kurum Koordinasyon Birimi ve Personel Dairesi Başkanlığı’nca YÖK’e bildirilen ÖYP kontenjanlarına yılda iki kez başvuru yapılır. YÖK tarafından ÖYP puanı esas alınarak merkezi sistemle atamalar gerçekleştirilir. Akdeniz Üniversitesi’ni kazanan ÖYP araştırma görevlileri ilgili Enstitüye kaydını yaptırır. Araştırma görevlisi YÖK Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’ndan YÖKSİS şifresini alarak YÖKSİS bilgilerini tamamlar. Enstitüye kaydını yaptığı an Enstitü tarafından bilgileri YÖKSİS’e girilir. 35.madde ile görevlendirilmesi yapılan araştırma görevlileri bilgileri Personel Dairesi Başkanlığı’nca YÖKSİS’e girilir. Enstitü Yönetim Kurulu Kararı ve öğrenci belgesi Enstitü aracılığı ile kaynak aktarımının yapılabilmesi için ÖYP Kurum Koordinasyon Birimi’ne gönderilir. Birimde toplanan evraklar Personel Dairesi Başkanlığı aracılığı ile yönetim kurulu kararı alındıktan sonra Rektörlük Makamınca YÖK’e gönderilir.

Üniversitemizde Yüksek Lisans/Doktora/Bütünleşik Doktora araştırma görevlisi ise 35. madde ile ataması yapılana kadar 39. madde ile Üniversitesinden görevlendirilmesi yapılır ve merkezi atamaya dahil olmadan bu araştırma görevlileri için YÖK’e bireysel kontenjan talebi yapılır. Oluru geldikten sonra kaynak aktarımı için gerekli işlemleri başlatılır.

YÖK Yürütme Kurulu tarafından uygun bulunan kaynak aktarımları Akdeniz Üniversitesi Strateji Dairesi Başkanlığı’na araştırma görevlileri adına yapılır.

  Proje Gid. (TL) Seyahat Gid. (TL)
Yüksek Lisans 5.000 3.000
Doktora 10.000 7.000
Bütünleşik doktora 15.000 10.000

Kullanılmayan tutarlar YÖK’ün ilgili hesabına YÖKSİS aracılığıyla iade edilir.

Misyon

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında üniversitelerimizin ihtiyacı olan öğretim üyelerinin yetiştirilmesi amacıyla Araştırma Görevlisi kadrolarına atanan Öğretim Elemanlarının eğitim, öğretim, araştırma faaliyetleriyle; topluma evrensel düzeyde liderlik yapabilen, ürettiği bilimi insanlığın yararına sunabilen, etik değerlere saygılı, yaratıcı ve eleştirel düşünebilen bilim insanları olarak yetiştirilmesini koordine eden bir birim olmaktır.

Vizyon

Verdiği hizmet kalitesiyle bilim insanlarının; bilgi toplumu olma yolunda bilgiye ulaşan, bilgiyi paylaşan, kullanan, yöneten ve değerlendiren bireyler olarak yetişmelerinde eğitim, bilim ve sanata katkı sağlayacak ürün ve teknoloji üretimine aracı olan bir birim olmaktır.

İletişim

ÖYP Kurum Koordinatörlüğü Akdeniz Üniversitesi Enstitüler Binası A-Blok Kat:3 Oda:314 07058 Konyaaltı / ANTALYA

Tel: 0242 227 44 00
Tel: 0 (242) 310 15 06 - Faks